- ozon jest przyjazny alergikom (nie uczula i usuwa alergeny),
- jest szybka, wydajna i mało problematyczna,
- ozon dezynfekuje równomiernie, ponieważ jako gaz wypełnia całą kubaturę pomieszczenia, również miejsca trudno dostępne,
- ozonowanie można przeprowadzić w pomieszczeniach, w których znajduje się żywność bez obawy o jej skażenie,
- ozon skutecznie dezynfekuje również powietrze a nie tylko powierzchnie i przedmioty,
- ozon nie powoduje korozji metali.
Jakie zapachy jesteśmy w stanie usunąć dzięki ozonowi:
- papierosów,
- spalenizny,
- zwierząt,
- odchodów,
- po zmarłym,
- poremontowych.
Prawidłowe wykonanie dezynfekcji ozonem i zagrożenia
Jeżeli chcemy wykonać skuteczną dezynfekcję ozonem, musimy wyliczyć zapotrzebowanie na ozon w pomieszczeniu. Jest ono zależne od kilku czynników i musi osiągnąć pewną minimalną wartość w ppm/m3 (ang. parts per milion), aby faktycznie doszło do dezynfekcji. Po wyliczeniu zapotrzebowania można oszacować, w zależności od wydajności generatora ozonu i mocy jego wentylatora, minimalny czas potrzebny do dezynfekcji (wydajność wentylatora jest kluczowa, ponieważ pozwala na dokładne i równomierne wypełnienie całej kubatury ozonowanego pomieszczenia). Jeśli zwracacie się państwo do firmy o dezynfekcję ozonem, upewnijcie się, że osoba oferująca usługę ma dostateczną wiedzę w tym zakresie, abyście nie płacili za „pseudo dezynfekcję”. Sam zapach ozonu w pomieszczeniu nie oznacza, że doszło do faktycznej, pełnej dezynfekcji.
Ważne jest również sprawdzenie jakim generatorem ozonu wykonywana jest usługa. Urządzenia bez certyfikatów i potwierdzonej wydajności mogą być szkodliwe dla zdrowia, powodować uczulenia, zniszczyć sprzęty elektroniczne, albo powodować zwarcia w instalacji elektrycznej i doprowadzić do jej uszkodzenia lub nawet pożaru.
Właściwości fizyko-chemiczne ozonu
Ozon jest trójatomową cząsteczką tlenu. Jest gazem o lekko niebieskiej barwie. Powstaje między innymi podczas wyładowań elektrycznych w atmosferze. Właśnie taki proces tworzenia ozonu jest zastosowany w generatorach używanych do dezynfekcji. Ozon posiada silne działanie aseptyczne i dlatego jest powszechnie używany w procesach uzdatniania wody zamiast chloru lub równolegle z chlorem. W porównaniu z chlorem ozon ma 50 razy bardziej skuteczne działanie bakteriobójcze i jest 3000 razy szybszy w działaniu co sprawia, że jest dużo lepszy w dezynfekcji. Jest gazem bardzo nietrwałym, rozpada się do tlenu co w przypadku dezynfekcji powietrza i pomieszczeń jest bardzo korzystne, ponieważ dzięki takiej jego właściwości można po krótkim czasie bez ryzyka korzystać z dezynfekowanych pomieszczeń. Ma również zastosowanie w odgrzybianiu klimatyzacji.